Wycieczka do Muzeum Regionalnego w Radomsku - Promyczki
(…) Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty
Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty
Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty (…)
21 marca to pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Wszyscy z tęsknotą wyczekujemy tego dnia i jest to duży powód do radości dla wszystkich zmęczonych zimnem i wcześnie zapadającym mrokiem. Tradycyjnym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie lub palenie Marzanny. Zwyczaj ten wywodzi się ze słowiańskich wierzeń pogańskich i związany był kiedyś z Jarymi Godami, czyli cyklem obrzędów przypadających na czas równonocy wiosennej. Dawniej Marzanna uosabiała boginkę śmierci, którą należało wynieść ze wsi i utopić bądź spalić. Wierzono, że symboliczne zabicie postaci uosabiającej śmierć zapewni powrót życia (wiosny) i przyniesie urodzaj na cały nadchodzący rok. Teraz Marzanna- zimowa Panna nie uosabia już śmierci, a raczej porę roku, którą wyprasza się w dosadny sposób, aby zrobić miejsce wiośnie.
Z okazji zbliżających się obchodów pierwszego dnia astronomicznej wiosny Muzeum Regionalne w Radomsku przygotowało dla dzieci warsztaty tworzenia Marzanny. Po krótkim wprowadzeniu w temat o obrzędowości świat wielkanocnych oraz instruktażu przedszkolaki kolejno wykonywały ozdoby, a następnie umieszczały je na słomianej kukle.
Po Warsztatach dzieci obejrzały ekspozycję pt. „ Życie wsi radomszczańskiej na przełomie XIX i XX wieku; Z dziejów miasta Radomska. Dzięki wycieczce do muzeum dzieci poczuły więź z najbliższym środowiskiem, z ich "małą ojczyzną" poprzez poznanie historii, kultury, tradycji i zwyczajów oraz przyrody.